Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών, αλλά και με μεγάλη προσέλευση εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων, το διήμερο 20 και 21 Απρίλη 2024 πραγματοποιηθήκαν οι Η΄ Διασχολικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης «Ρήσεις και Αντι-Ρήσεις». Το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά φιλοξένησε τη φετινή διοργάνωση και, συγχρόνως, αποτέλεσε βήμα ελεύθερης έκφρασης και διαλόγου για τους αυριανούς κριτικά σκεπτόμενους πολίτες. Με την πάνδημη συμμετοχή Γυμνασίων από όλο το Λεκανοπέδιο και την υπόλοιπη Ελλάδα, οι αίθουσες του Ραλλείου Γυμνασίου γέμισαν με ενέργεια, διάθεση για συνεργασία, σεβασμό στη γνώμη του Άλλου και, κυρίως, με πολλή διάθεση για ρητορικό παιχνίδι!

Πιο συγκεκριμένα, 40 Γυμνάσια συναντήθηκαν και απέδειξαν ότι μπορούμε ακόμα να βασιζόμαστε και να υπερασπιζόμαστε, με σθένος και αισιοδοξία, τον Διάλογο, τον θεμέλιο λίθο της Δημοκρατίας, ενώ απολαύσαμε και την εφηβική δημιουργικότητα, την προφορική δημιουργία!

Την πρώτη ημέρα, οι μαθητές και οι μαθήτριες συναγωνίστηκαν στους Διττούς Λόγους (Debate) σε μεικτές ομάδες, με άλλα λόγια, νέοι και νέες από διαφορετικά σχολεία έπρεπε να συμπράξουν μέσα σε ένα ομαδοσυνεργατικό κλίμα και να υποστηρίξουν τις θέσεις τους επί των ζητημάτων που πραγματεύονταν κάθε φορά. Και τα κατάφεραν! Πράγματι, το κλίμα συνεργασίας και αλληλεγγύης ήταν αισθητό κάθε στιγμή, και ο δημοκρατικός διάλογος εδραίωσε την ελπίδα ότι τα νέα παιδιά μπορούν να συζητήσουν, μπορούν να ανταλλάξουν απόψεις και να παραδώσουν μαθήματα αμοιβαίας κατανόησης και συνεννόησης. Το επίπεδο ήταν υψηλό, οι τοποθετήσεις ακέραιες και καθαρές και, στο τέλος, κέρδισε αυτό που χαρακτηρίζει τη νεότητα: η φιλία και ο σεβασμός!

Η δεύτερη ημέρα είχε περισσότερη δημιουργικότητα. Οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες αγωνίστηκαν στον Αυθόρμητο Λόγο και την Εκφραστική Ανάγνωση. Ειδικά, ο Αυθόρμητος Λόγος αποτελεί το αγώνισμα εκείνο που εστιάζει στην προφορική λογοτεχνικότητα, εστιάζει στη συνειρμική απόδοση των σκέψεων και στη δημιουργικότητα, η οποία καλείται να εκφραστεί εντός τριών λεπτών. Η τέρψη, ωστόσο, κορυφώθηκε με την Εκφραστική Ανάγνωση, κατά τη διάρκεια της οποίας οι  αναγνώστες και οι αναγνώστριες διάβασαν λογοτεχνικά κείμενα κατά τρόπο εξαιρετικά γλαφυρό και παραστατικό. Ακριβέστερα, με δεδομένο ότι η ανάγνωση αποτελεί ερμηνεία, παρακολουθήσαμε μία «σκηνοθεσία» που προέβαλαν τα παιδιά σε ό,τι διάβαζαν. Και ήταν απολαυστικό!

Συγχαρητήρια  αξίζουν σε όλους τους μαθητές  και όλες τις μαθήτριες, για το θάρρος και την πυγμή, που επέδειξαν, αλλά και τους εκπαιδευτικούς που ασχολούνται και καλλιεργούν τη ρητορική τέχνη. Και, σαφώς, στους γονείς και τους κηδεμόνες που συνόδευσαν τα παιδιά τους, τα καμάρωσαν για την παρρησία τους και απόλαυσαν τη μεγάλη αυτή Γιορτή. Για όλους αυτούς τους λόγους, η Ρητορική, η Δημοκρατία και η Αλληλεγγύη μπορούν να ελπίζουν!

Σημαντικές υπήρξαν και οι διακρίσεις που απέσπασαν οι μαθήτριες του Πνεύματος της … Αντιλογίας, που ανήκει στο Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά. Συγκεκριμένα έλαβαν τις ακόλουθες διακρίσεις ανά αγώνισμα:

Εκφραστική Ανάγνωση

Φεντούρη Εύα, 1η θέση

Κονόμου Κλεοπάτρα, 2η θέση

Κρόκου Συμέλα, 7η θέση

Αυθόρμητος Λόγος

Αθανασοπούλου Μιχαέλα, 4η θέση

Πέτρου Μαριφύλλη, 9η θέση

Εύα Φεντούρη, 11η θέση

Διττοί Λόγοι

Η μεικτή ομάδα στην οποία συμμετείχε η Κλεοπάτρα Κονόμου συμμετείχε στον τελικό και κατέλαβε την 1η θέση στο  debate.

Η μεικτή ομάδα, στην οποία συμμετείχε η Μιχαέλα Αθανασοπούλου, κατέλαβε την 1η θέση βαθμολογικά.

Στους δέκα καλύτερους ομιλητές/τριες κατατάχθηκαν η Αθανασοπούλου Μιχαέλα (7η), η Κονόμου Κλεοπάτρα (9η), η Φεντούρη Εύα (12η).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες  σε όλους τους ανθρώπους, φορείς, επιχειρήσεις, οι οποίοι βοήθησαν υλικά και ηθικά, για να ευοδωθούν  οι  Η΄ Διασχολικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Γυμνασίων. Συγκεκριμένα :                      1) το Δίκτυο Κοινωνικών Δομών του Δήμου Πειραιά, που ανέλαβε την εστίαση της εκδήλωσης, για ανηλίκους και ενηλίκους

2) τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, ο οποίος προσέφερε το δεκατιανό σνακ για εκπαιδευτικούς και παιδιά

3) το Φαρμακείο Κουτεντάκης στην Αργυρούπολη και το Φαρμακείο Χειράκης και ΣΙΑ Ε.Ε. στον  Πειραιά,  που προσέφεραν τα δώρα των μαθητών και μαθητριών, που βραβεύθηκαν