Όπως είναι γνωστό το Γυμνάσιό μας είναι ένα πολυσυλλεκτικό σχολείο που δέχεται αποκλειστικά μαθήτριες, από όλες τις περιοχές. Αιτήσεις για εγγραφή στην Α’ Γυμνασίου γίνονται κάθε χρόνο γύρω στην άνοιξη. Το ακριβές χρονικό διάστημα προσδιορίζεται με σχετική ανακοίνωση που εκδίδεται (και δημοσιεύεται στην παρούσα ιστοσελίδα στα μέσα Μαρτίου.

Η υποβολή των αιτήσεων γίνεται ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου. Αν ο αριθμός των αιτήσεων υπερβεί τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων τότε για την επιλογή των μαθητριών διεξάγεται κλήρωση.

Να σημειωθεί ότι η εισαγωγή των μαθητριών στο σχολείο μας γίνεται χωρίς εξετάσεις και η κατάθεση αίτησης δεν αποκλείει την παράλληλη κατάθεση αίτησης σε κάποιο Πρότυπο – Πειραματικό σχολείο καθώς το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.