Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Ενδοσχολικής Βίας, στο Αμφιθέατρο του Ραλλείου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση Βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα την Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, που διοργάνωσαν η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου Πειραιά σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Την εκδήλωση προλόγισε ο διευθυντής του Ραλλείου Γυμνασίου κ. Δημήτριος Καλαϊτζίδης. Το σχολείο μας  ήταν ένα από τα έξι Γυμνάσια που βραβεύτηκαν, από τα είκοσι οκτώ (28) σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που συμμετείχαν στον διαγωνισμό. Συμμετείχε με 55 παιδιά, τα οποία, με επικεφαλής τα κορίτσια της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης, συνεργάστηκαν άψογα και δημιούργησαν δύο βίντεο, ένα πρωτότυπο τραγούδι, τρία ποιήματα, πέντε κείμενα και έξι έργα ζωγραφικής.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που συμμετείχαν τόσο δημιουργικά σε αυτόν το διαγωνισμό!

Υπεύθυνες καθηγήτριες διαγωνισμού: Χ. Λεμονή, Π. Ντέμη, Αν. Συρμαλάκη